
Kaip išsirinkti vestuvių fotografą?
Įvedus į google „vestuvių fotografai” randa šimtus puslapių, tad puikiai jaučiame tą neviltį, kuri gali apimti poras planuojančias vestuves… Į ką reikia atkreipti dėmesį, kaip pasirinkti geriausią variantą sau? Tikimės palengvinsime apsisprendimą dėl fotografo. Spauskite ir skaitykite! 😉
Fotografavimo stilius
Kokie stiliai būna? Pristatome kelis populiariausius stilius.
Reportažinis – fotografas tik fiksuoja, tačiau nesikiša į dienos eigą, gaudo tik nepozuotas akimirkas. Tinka vertinantiems natūralumą, nebijantiems netobulumų, mėgstantiems improvizuoti, labiausiai tinka emocionaliems žmonėms, kurių emocijų nereikia provokuoti – jie patys iš savęs yra gyvybingi ir drąsūs, jiems nėra svarbu idealiai „gulintis” švarkas, ar dailiai krentanti suknelės klostė. Dažnai žmonės galvoja, kad grynas reportažas tinka tiems, kas bijo – nemėgsta fotografuotis, tame yra tiesos, nes nereikės pozuoti, tačiau esant labai kukliems jaunavedžiams, sunku perteikti nuotaiką, nuotaikos nuotraukose gali atrodyti „pilkai”.
Glamour/fashion – daugiau akcentuojamas vestuvių įvaizdis, stilius, detaliai parenkamos pozos, vieninteliai reportažiniai kadrai – ceremonija. Tai tinkama žmonėms, kuriems yra itin svarbu kiekviena detalė, kurie siekia tobulumo, svajoja apie žurnalų viršelių įvaizdį. Šiam stiliui būdinga tiksliai „sudėliota” poza, mažiau emocijų, tačiau kadruose atrodo tobulai, tiek išraiškos, tiek apranga bei idealiai parinkta kadro aplinka. Toks stilius tinkamas žmonėms mėgstantiems aiškias taisykles, perfekcionizmą, nemėgstantiems improvizacijos ir netikėtumų.
Meninis + repotažinis (vėliau vadinsime tiesiog „miksuotu”) – tai yra tarsi abiejų aprašytų stilių junginys, kai fotografai bendrauja su jaunavedžiais, padeda dėl pozavimo, padaro ir suplanuotų kadrų, tačiau gaudo bei provokuoja natūralias emocijas, padaro nemažai ir nerežisuotų kadrų. Dažnai, kai dirba du fotografai, vienas pvz. bendrauja padeda dėl pozavimo, o kitas gaudo kadrus „tarp pozų” – dažnai baigus pozuoti pora pradeda juoktis ir pan. Šis stilius yra populiariausias, tinka norintiems viduriuko – turėti gražių, estetiškai ištobulintų – pozuotų nuotraukų, tačiau taip pat esant atviriems improvizacijai ir nebijantiems natūralumo, kuris kartais nėra tobulas, tačiau nuoširdus.
Nuotraukų apdorojimo stilius
Išsirinkus fotografavimo stilių, taip pat svarbu nuotraukų apdorojimo stilius. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Spalvos
Natūralios – spalvos tokios, kokia ir buvo aplinka fotografavimo metu. Žiūrint po ilgo laiko tokios nuotraukos „neišeis iš mados”, tai yra klasika. Dažniausiai naudojama reportažiniame stiliuje, kartais – „miksuotame” stiliuje.
Šiltos – daugiausia gelsvų atspalvių. Suteikia pozityvumo, sukuria romantišką nuotaiką, prideda jaukumo (jei šiltumas yra tik šiek tiek stiprinamas, jis yra artimas natūralių spalvų variantui). Dažniausiai naudoja „miksuoto” stiliaus fotografai.
Šaltos – daugiau melsvesnių atspalvių. Tai suteikia meniškumo, dramatiškumo, paveiksliškumo įspūdį. Dažniausiai naudojama „glamour/fashion” stiliuje, kai norisi išryškinti ne pačią emociją, ne kūniškumą, o bendrą stilių ir sukurtą nuotaiką.
Desatūruotos – nėra ryškių spalvų, viskas pasteliškai. Tai suteikia solidumo įspūdį, aplinka neatrodo natūraliai – todėl nuotraukos tarsi įspūdingesnės, nes mažiau spalvinių trigdžių, daugiau dėmesio formoms, pozai, tinkama labiau tiems, kas norėtų fotografuotis mieste ir gamtos natūralios spalvos nėra svarbu. Dažniausiai naudojama „glamour/fashion” fotografų.
Išryškintos esamos arba pridedamos nenatūralios spalvos, kurių fotografuojant aplinkoje nebuvo. Tai suteikia meniškumo, nekasdieniškumo įspūdį, patiks nebijantiems ryškių spalvų, eksperimentų. Tiesa, praėjus laikui tie „filtrai” gali būti išėję iš „mados” 🙂 Tokias spalvas dažniausia galima sutikti „miksuotame” stiliuje.
Šviesumas/tamsumas/kontrastas
Atkreipkite dėmesį ar nuotraukos yra šviesesnės – sukuria pozityvią nuotaiką, tamsesnės – sukuria dramatiškesnę nuotaiką.
Taip pat kaip atrodo bendras vaizdas – ar jis kontrastingesnis – sukuria gyvumo, ryškumo įspūdį, ar jis yra pilkesnis – sukuria ramybės įspūdį, spalvos atrodo mažiau ryškiai.
Veido retušavimas
Natūralus – veidai papildomai nėra retušuojami, tik tiek kiek veido atspalvis pasikeičia reguliuojant bendrai vaizdo šviesumą, kontrastą ir atspalvį. Dažniausiai naudojama reportažiniame stiliuje.
Vidutinis – lyginamas veido apšvietimas – retušuojami nepageidaujami šešėliai pvz. po paakiais, nosimi, ištrinami nepageidaujami spuogeliai, jei veidas įraudęs retušuojamas atspalvis „grąžinant” natūralią veido spalvą, tačiau išlieka veido tekstūra. Dažniausiai naudojama „miksuotame” stiliuje.
Pilnas – išlyginamas, ne tik apšvietimas bei atspalvis, bet ir veido tekstūra, atliekamas detalus retušas, veido oda yra nugludinama. Dažniausiai naudojama „glamour” stiliuje.
Į ką dar atkreipti dėmesį
Kartais juokaujame, kad fotografą galima pasirinkti pagal tai kokios spalvos nuotraukose yra žolė – atkreipkite dėmesį, tikrai dažnai skiriasi. Bei kokios spalvos dangus, ypač, kai fotografuota giedrą dieną. Žiūrėdami nuotraukas bandykite sąmoningai atkreipti dėmesį į retušavimo stilių, taip suprasite, kas jums arčiau širdies. Dažnai klaida būna, pamačius tiesiog gražią porą nuotraukose, iš tikrųjų gali patikti pati pora, o ne pvz. nuotraukų stilius. Taip pat išsiaiškinkite kiek jums svarbu, kad būtų perteikta gamtos ar aprangos spalvos.
Internetinis puslapis
Dažnai internetinis puslapis – atitinka fotografo stilių. Kokios spalvos jame vyrauja? Kaip aiškiai pateikta informacija? Koks kalbos tonas jame jaučiamas?
Pagal tinklalapį galite susidaryti bendrą įspūdį – ar jis atrodo moderniai, ar klasiškai, ar senoviškai? Patys fotografai dalyvauja puslapio kūrimo procese, todėl jis nemažai atspindi jo asmeninį požiūrį ir stiliaus suvokimą.
Jei neturi tinklalapio? Dažnai tai indikatorius mėgėjo, kuris nusipirko fotoaparatą, susikūrė Facebook puslapį „… photography” ir nežiūri rimtai į šį darbą, jei nesiryžta investuoti į asmeninį tinklapį (žinoma būna viskam išimčių, tačiau kalbame apie dažniausius atvejus).
Patirtis
Vestuvių fotografijoje susipina keli fotografijos žanrai, reikia sukurti įspūdingas nuotraukas net ir nepalankiomis sąlygomis – ryški ir kurianti negražius šešėlius vidurdienio saulė, lietingas oras, tamsi bažnyčia, pirmasis šokis tamsioje aplinkoje ir t.t. Reikia reaguoti greitai, nepriekaištingai valdyti techniką.
Todėl norint užtikrinto gero rezultato rekomenduotume rinktis fotografus, kurie jau yra atidirbę bent keletą sezonų ar nufotografavę bent jau nuo 15 vestuvių ir gali parodyti rezultatus, kad iš jų būtų galima suprasti jo stilių tiek fotografavimo, tiek retušavimo. Taip pat ar tai pagrindinis darbas? Kiek turi žinių? Gal fotografija yra žmogaus profesija? Kaip ir kodėl pradėjo fotografuoti? Kur tobulinosi?
Kainos
Kad suprasti fotografo kainą, reikia sužinoti jo darbo virtuvę. Mokėdami fotografo nustatytą kainą, jūs mokate ne tik už tas pvz. 8 val. fotografavimo vestuvių dieną.
- Pirmiausia profesionalūs fotografai investuoja tūkstančius eurų į įrangą – fotoaparatai, objektyvai, blykstės, galingas kompiuteris, geri dideli monitoriai, kietieji atminties diskai, greitos ir didelės atminties kortelės + visą tą įrangą reikia atnaujinti, tad viską sudėjus gaunasi sumos apie 10 tūkst.
- Yra mokama už serverį, kuriame yra laikomos, siunčiamos nuotraukos klientams, už tinklalapio hostingą.
- Dar yra mokami pinigai už Photoshop nuomą.
- Darbo vietos nuoma.
- Žinoma yra mokami mokesčiais už verslo liudijimą/individualią veiklą (GPM, VSD, PSD) mokesčiai valstybei.
- Taip pat yra investuojama į tinklalapį, reklamą – čia sumos labai individualios.
- Dažniausiai jie ir patys visą turinį administruoja – tai kainuoja laiką.
- Bendravimas su klientais – tiek internetu, tiek telefonu, tiek gyvai.
- Vairavimas, kuras, automobilio remontas, draudimas ir t.t.
- Nuolatinis mokymasis, tobulėjimas.
- Ir po visų šių dalykų – yra laikas atrinkinėjant nuotraukas, jas retušuojant, vėliau įrašinėjant į laikmenas.
- Taip pat fotoalbumų maketavimas, atsiėmimas, aksesuarų pirkimas – kaip USB atmintukai, atmintukų dėžutės, nuotraukų spauda.
- Ir taip, dar įeina pats fotografavimas 🙂

Feel Photo nuotrauka – Fotografai per vestuves ir pataiso suknelę, įsega veliumą ar vyrams sąsagas… 🙂
Bendravimas
Fotografas įprastai yra tas žmogus, kuris didžiąją vestuvių dienos dalį bus bene arčiausiai jūsų 🙂 Todėl mūsų nuomone, kai randate fotografų, kurių jums patinka, tiek internetinis puslapis, tiek fotografavimo ir retušavimo stilius ir kainos atitinka kišenę, prieš galutinai apsisprendžiant būtinai susitikite gyvai (jei neturite galimybės susitarkite dėl vaizdo skambučio).
Kartais būna, kad nuotraukos patinka – tačiau susitikus jauti, kad „laukai” nesutampa ir nebūtų malonu kartu leisti dieną arba atvirkščiai – pabendravus pajunti, kad jautiesi gerai bei sutampa požiūris. Per gyvą pokalbį svarbu pajausti koks yra fotografo požiūris į klientą, koks bendravimo tonas, koks požiūris į fotosesiją ir jos eigą, pajusite ar jums priimtina kūno kalba 🙂 Tokie dalykai, kurių negali pamatyti nuotraukoje ar aprašyme.
Taip pat prieš susitikimą rekomenduojame paprašyti fotografo, kad parodytų kelias jau klientams atiduotas vestuves. Taip pamatysite ar yra vientisumas tarp atiduotų nuotraukų, kaip tvarkingai jos surūšiuotos, ar yra fotografuojami svečiai ir kiti niuansai bei žinosite ko tikėtis patiems.
Paklauskite ar padeda su maršruto planavimu? Ar dalinasi patarimais? Ar atsako į visus klausimus? Dar pasiteiraukite dėl priešvestuvinės fotosesijos. Mūsų nuomone tai itin svarbu geram vestuvių rezultatui, nes po priešvestuvinės, geriau susipažinus vestuvių dieną tikrai jausitės komfortabiliau, daugiau apie tai skaitykite čia. Jei matote, kad pasitikite fotografo kompetencija, tiesiog bendrai susipažinkite kiek pavyks, tiesiog, kaip su žmogumi su kuriuo praleisite visą savo svarbią dieną 🙂
Beje susitikus nebūtina pasirašyti sutarties ir fotografai puikiai supras jei pranešite savo sprendimą nebūtinai iš karto.
Sutartis
Rekomenduojame pasirašyti sutartį, žinoma, prieš tai ją perskaityti. Esame girdėję atvejų, kad kartais fotografai parašo, kad pvz. klientas negali naudoti ar kitaip laisvai disponuoti su vestuvių nuotraukomis. Įprastai sutartyje yra nurodomi terminai kada bus atiduodamos nuotraukos, koks gali būti mažiausias gaunamų nuotraukų kiekis, kas nutiktų iš abiejų pusių jei kas nors nori anuliuoti jau pasirašytą sutartį ir kt.
Apibendrinimas
Žinodami į ką atkreipti dėmesį, geriau suprasite kas jums patinka ir ko norite. Faktas, visoms taisyklėms būna išimčių, bet aprašėme dažniausius atvejus.
Tad tikimės, kad paieška bus lengvesnė, nors peržiūrėjus daug nuotraukų galva gali susisukti – stiprybės šiame procese 🙂
O radus patinkančius – būtinai susitikite 🙂
Ir žinoma linkime vestuvių dieną mėgautis savo švente ir vienas kitu!
Feel Photo fotografai,
Monika ir Giedrius